вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Против независнот на Шкотска 55,3 отсто од гласовите

Skotska

Поврзани вести

Комисијата која вршеше пребројување на гласовите по референдумот во Шкотска ги соопшти конечните резултати од вчерашното гласање.

За останување на земјата во Велика Британија и против отцепувањето се определиле два милиони луѓе со право на глас, односно 55 отсто од гласовите.

За независност на Шкотска гласале 1,6 милиони гласачи или 45 отсто од Шкотланѓаните.

Одзивот на гласањето е исклучително висок за шкотските и за британските прилики и изнесува 84,5 отсто,што претставува рекорд за гласањето во демократски уредените држави.

Последните глсачки ливчиња пристигнаа од далечните изборни единици во шкотскиот Хајленд,каде исто така,мнозинството од луѓето се определија против независноста, за која агитираа сепаратистите,предводени од вледеачката шкотска национална партија (СНП) и нејзниниот лидер,првиот министер Алекс Салмонд.

Од вкупно 32 региони,само во четир, гласачите ја подржаа независноста.

Еден од тие региони е Глазгов,најголемиот шкотски град,но против отцепувањето беа гласачите во главниот град Единбург и во центарот на нафтената индустрија,Абердин.

Крајниот исход од референдумот претставува изненадување,затоа што сите претходни прогнози и мерења на расположението на гласачите,навестуваа „мртва трка“ до крајот и сосема неизвесен резултат при гласањето.

Непосредно пред завршувањето на кампањата,неколку угледни агенции предвидуваа победа на кампањата „Заедно е подобро“ со 52 отсто,наспроти 48 отсто што се очекуваше дека ке ги освојат сепаратистите.

Веднаш по почнувањето на пребројувањето на гласовите,агенцијата Југав прогнозираше поубедлива победа на унионистите,предвидувајќи дека тие ќе освојат 54 отсто од гласовите,наспроти 46 за сепаратистите,но таквите предвидувања беа брзо отфрлени во Глазгов и во Единбург,како „премногу оптимистички„ за противниците на независноста.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести