понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Против Унгарија да се урне традицијата

trening pred HUN Borko i Obrvan

Поврзани вести

Македонската ракометна репрезентација денеска во 16 часот ќе го одигра првиот натпревар од втората фаза на Европското првенство во Данска, против селекцијата на Унгарија. Судејќи според традицијата ова ќе биде тежок натпревар, бидејќи последната победата сме ја оствариле пред десет години.

Последен пат против унгарските ракометари се радувавме во далечната 2003 година и тоа во Битола во рамки на квалификациите за континенталниот собир една година подоцна. Тогаш победивме со 33:31, но потоа загубивме со 29:33 во Веспрем поради што не се најдовме на шампионатот во Словенија.

Досега имаме одиграно вкупно 12 средби и досегашниот скор е крајно неповолен за нас, две победи и дури 10 порази. Покрај триумфот пред една деценија, против утрешниот ривал сме се радувале и во првата меѓусебна пресметка, во 1995 година исто така во Битола, кога со 26:21 славевме во квалификациите за ЕП 1996 година во Шпанија.

Унгарската репрезентација во втората фаза од континенталниот шампионат влезе како третопласирана во групата Б во која воопшто не бриљираше. Утрешните противници на “црвено -жолтите” прво убедливо загубија од Шпанија (27:34), а потоа одиграа две нерешени средби, против Исланд (27:27) и против Норвешка (26:26). Тие се уште немаат победа на првенството во Данска, а на избраниците на селекторот Ивица Обрван е да се потрудат тоа да остане така и по денешната пресметка во „Јуске банк боксен“ арената во Хернинг.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести