среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Прскање против комарци наредната седмица

Прскањето против комарци ќе се спроведе на 6 локации утврдени како приоритетни од страна на Министерството за транспорт и врски во соработка со Министерството за здравство. Локациите се утврдени според нивото на посетеност за време туристичката сезона

500prskanje-komarci-520x314

Последни вести

Министерството за транспорт и врски информира дека  на наредната седмица, на 16 и 17 јуни, ќе се изврши прскање против возрасни комарци (аеросолна адултицидна дезинсекција).

Прскањето против комарци ќе се спроведе на 6 локации утврдени како приоритетни од страна на Министерството за транспорт и врски во соработка со Министерството за здравство. Локациите се утврдени според нивото на посетеност за време туристичката сезона.

Дезинсекцијата во текот на следната седмица ќе биде извршена на вкупна површина од 6.000 хектари по воздушен пат.

Имено, на 16.06.2014 ќе се спроведе прскање во општините Охрид, Дојран и Ресен, а на 17.06.2014 година ќе се спроведе прскање во општините Крушево, Берово и Чешиново-Облешево, стои во соопштението од Министерството.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести