сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Прв пораз на Вардар во Лигата на шампиони

Вардар и по петото коло останува на чело на табелата во Б групата од Лигата на шампионите со осум бода

vardar

Поврзани вести

Пораз за македонскиот шампион по извонредната серија од четири победи и прв триумф на   Колдинг по четирите порази. Непобедливиот Вардар се покажа ранлив без четворица првотимци. Во  Скопје останаа  Арпад Штербик ,Алекс Душебаев, Стојанче Стоилов и Александар Деревен.

Данските шампиони беа максимално мотивирани против ослабениот Вардар и успеаја да победат со една брза игра во нападот и многу агресивна во одбраната. Максимално го искористија отсуството на Арпад Штербик и на останатите тројца вардарци кои не отпатуваа во Данска, Деревен, Душебаев и Стоилов, а дополнителна помош им беше тоа што Алем Тоскиќ се повреди и со крв на лицето мораше да го напушти мечот во второто полувреме.

Вардар и по петото коло останува на чело на табелата во Б групата од Лигата на шампионите со осум бода, еден повеќе  од второпласираната Барселона. Во следниот натпревар, на 24 октомври вардарци во „Јане Сандански“ го пречекуваат  Киелце.

Најчитани вести