петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Прв пораз за шахистите во Тромзо

9950

Поврзани вести

Македонската шаховска репрезентација забележа прв пораз во 3.коло на шаховската Олимпијада која до 14.август се одржува во Тромзо, Норвешка.

По двете убедливи победи од по 4-0 против селекциите на Брунеи односно Доминиканската република на старот, во третата рунда со истиот резултат убедливо загуби од извонредно силната репрезентација на Русија.

На првата табла Трајче Недев загуби од поранешниот светски шампион Владимир Крамник (2760), Александар Чоловиќ загуби од Петар Свидлер (2750), Филип Панчевски од Карјакин (2786) и Влатко Богдановски од Јан Непомниачи (2714). Велемајсторот Никола Митков одмараше на дуелот со Русите.

По три кола шахистите со 4 бода се на делба на 32.место од 177 репрезентации колку што учествуваат на машкиот турнир. Во водство со 6 бода се 11 селекции, Франција, Србија, Русија, Узбекистан, Холандија, Романија, Кина, Азербејџан, Израел, Бугарија и Чешка.

Денеска противник на нашата репрезентација е составот на Албанија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести