Македонија

Прв пролетен ден – сончево со температури до 18 степени

Прв пролетен ден  – сончево со температури до 18 степени

Денес е првиот пролетен ден. Пролетта во Македонија и на северната хемисфера почна денеска во 5 часот и 30 минути. Во исто време на јужната полутопка на Земјата настапи есента.

Првиот пролетен ден во Македонија ќе трае 12 часа и 7 минути.

Денес со температури од 12 до 18 степени

Денес со температури од 12 до 18 степени
Денес со температури од 12 до 18 степени

Според синоптичарите денес не очекува сончево време со мала до умерена облачност и со слаб претежно источен ветер. Минималната температура ќе се движи од минус четири до три, а дневната од 12 до 18 степени.