понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 9

Прв смртен случај oд грип во земјава за оваа година

Првата жртва од грип за оваа година.

фото- илустрација: Децата засега  се со лесна клиничка слика

фото- илустрација: Децата засега се со лесна клиничка слика

Поврзани вести

Шеесет и седумгодишна велешанка е првата жртва од вирусот на грип во земјава за оваа година.

Кај жената, која вчера починала на Инфективната клиника во Скопје, било потврдено присуство на вирус на грип од типот А Х3Н2.

Пациентката, како што информираше директорот на Клиниката за инфективни болести, Звонко Миленковиќ,  имала хронична опструктивна белодробна болест, срцева слабост, дијабетес и бубрежна болест.

„На Клиниката за инфективни болести се хоспитализирани 90 до 100 пациенти од кои половината се со грип“, додаде Миленковиќ.

Раководителот на Секторот за превентивна здравствена заштита Јованка Костовска рече дека во Македонија досега се регистрирани 1.941 случаи со грип кој, како што посочи таа, зема се’ поголем замав.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести