Спорт

Прва победа за јуниорите на ЕП во Австрија

Прва победа за јуниорите на ЕП во Австрија

Јуниорската ракометна репрезентација на Македонија ја забележа првата побрда на ЕП во Австрија, совладувајќи ја селекцијата на Швајцарија, со 34:30 (14:13). Избраниците на селекторот Зоран Петковски овојпат иако ја имаа улогата на аутсајдери, конечно одиграа квалитетен меч и успеаја да го скршат отпорот на Швајцарците.
И покрај победата, младите ракометари остануваат последни во групата 1, при разигрувањето за пласман од 9. до 16.позиција.