Прва првенствена победа на Вест Хем

195

Фудбалерите на Вест Хем Јунјетед ја остварија првата победа во новата сезона од англиското првенство, и тоа во петтото коло на гости кај Евертон со 3:1 (2:1).

Првите два гола за Вест Хем ги постигна Јармоленко во 11 и 31 минута, а надежите на домашните ја врати Сигурдсон во втората минута од судиското продолжение на првото полувреме. Сепак Арнаутовиќ во 61 минута ги обезбеди трите бода за гостите.

Со оваа победа Вест Хем скокна на 16-то место со три бода, додека Евертон падна на 10-то со шест бодови.

Во првиот неделен натпревар Вулверхемптон на свој терен го победи Барнили со 1:0 (0:0), со голот на Хименез во 62 минута. Вулверхемптон сега е 9-ти со осум бодови, додека Барнли е на дното од табелата со само еден бод.

Skin Delight

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.