недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Првачињата во Илинден ја одбележаа Детската недела

2500DSC_3852

Последни вести

Под мотото „Детски права за наше детство“, првачињата од основните училишта од општина Илинден ја одбележаа „Детската недела“ и станаа членови на Детската организација. На овој значаен ден за нив тие дадоа свечена заклетва, а во таа чест нивните поголеми другарчиња им приредија пригодна културно-уметничка програма.

За време на свеченоста првачињата се запознаа со Детската организација, нејзиното значење, детските права и одговорностите кон училиштето, а секое прваче доби детски пасош.

Во учебната 2014-2015 година во трите централни и петте подрачни основни училишта во Општина Илинден се запишаа 200 првачиња.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести