вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Првата црква во светот е изградена на Косово?

g_crkva

Поврзани вести

Турски археолози откриле темли на верски објект на подрачјето Улпијана на Косово, откриениот дел кој наликува на цвет најверојатно е крштелница, пренесува косовската телевизија „Клан Косова“. Раководителот на археолошката екипа, Халук Четинкаја, верува дека тука се наоѓа најстарата црква во светот, а не само на Балканот.

„Дел од црквата е откриен во 2013 година, сега ја откривме целосно. Тоа е најстара црква која до сега е откриена. Убеден сум, според научните тестови, дека оваа црква им припаѓала на светиците Флора и Лаура, чие потекло е од Констатинополис, сега Истанбул“, изјави Четинкаја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести