четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Првата делница од булеварот „Трета македонска бригада“ е завршена

treta-mak-brigada

Поврзани вести

Првата делница од проширениот и реконструиран булевар „Трета македонска бригада“ во Општина Аеродром денес ќе биде пуштена за сообраќај.

Со градежните активности за проширување и обнова на улицата „Трета македoнска бригада“ прераснува во булевар.

Реконструкцијата се одвива од крстосницата со булеварот „Србија“ до крстосницата со улицата „Никола Карев“. Градежните работи во првата фаза го опфатија делот до улицата „Фрањо Клуз“.

Со проширувањето на првата делница долга 1.243 метри, се добиават четири коловозни ленти, по две во секоја насока и средишно зеленило.

Градот Скопје, според најавата, во проширувањето и обновата на „Трета македонска бригада“ вложува 133 милиони денари.

На свеченоста е најавено присуство на градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести