недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Првата група аџии стигнаа во земјава, не се детектирани симптоми на ебола

Д-р Џевџес Шаќири, директор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вели дека досега пристигнале три автобуси со аџии и дека од разговорот со нив и направените лекарски контроли кај ниту еден не се најдени симптоми на некоја од заразните болести: колера, маларија, средноисточен синдром и ебола.

axii

Последни вести

Медицински тимови од Државниот санитарен и здравствен инспекторат и од центрите за јавно здравје во земјава на граничниот премин Деве Баир денеска а пречекаа првата група аџии што се вратија од Саудиска Арабија, пишува Вест.

Д-р Џевџес Шаќири, директор на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вели дека досега пристигнале три автобуси со аџии и дека од разговорот со нив и направените лекарски контроли кај ниту еден не се најдени симптоми на некоја од заразните болести: колера, маларија, средноисточен синдром и ебола. Тој објасни дека согласно мерките за заштита од заразни болести што ги донесе Министерството за здравство, аџиите кои организирано заминаа на аџилак во Саудиска Арабија, може во земјава да се вратат само преку граничниот премин Деве Баир и преку аеродромот Александар Велики. Преку  Деве Баир треба да пристигнат вкупно 703 аџии, а со авион да се вратат 230, пренесува Вест.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести