петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

ФОТО: Први фотки од првиот руски џип

Проектот „Кортеж“, за создавање на блиндирани возила за највисоките државни функционери, во кој е вклучен и првиот руски џип од екстра висока класа, стартуваше по стапување на должност на власта во Русија на 6-ти февруари, 2014 година

ruski dzip2

Последни вести

Корисник со име „duble13“ објави на социјалната мрежа „Инстаграм“ фотографии на теренец во чиј дизајн се забележува линија карактеристична на моделите од проектот „Кортеж“, кој опфаќа возила наменети за високи руски државни функционери.

Преоктот вклучува претседателска лимузина, теренско возило и мини комби.

Ако автентичноста на фотографиите биде потврдена, тогаш тоа ќе бидат првите снимки на идниот теренец за владејачката гарнитура на Руската федерација. Досега од проектот „Кортеж“ беа објавени само фотографии од лимузината наменета за рускиот претседател, Владимир Путин.

Минатата есен министерот за индустрија и трговија на Русија, Денис Мантуров, објави дека првиот експериментален примерок на автомобил од проектот „Кортеж“ ќе биде готов во јануари 2016 година.

Тој најави дека предсерискиот примерок ќе и’ биде предаден на…

Најчитани вести