петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 36

Првиот Британец заразен од ебола пристигна дома

Пациентот, чиј идентитет не е објавен, ќе биде пренесен во Кралската слободна болница во северниот дел на градот.

ebola-sierra-leone_3016171b

Последни вести

Првиот Британец заразен со ебола пристигна во Велика Британија од Сиера Леоне.  Воениот транспортен авион С-17 слета во воената база „Нортхолт“ во Западен Лондон.

Пациентот, чиј идентитет не е објавен, ќе биде пренесен во Кралската слободна болница во северниот дел на градот. Тоа е единствениот медицински центар во земјата што има неопходно ниво на изолација за лекување на заразни болести, како што е еболата.

Британскиот граѓанин живеел постојано во Сиера Леоне.

За време на полетувањето од африканската земја неговата здравствена состојба била задоволителна, соопшти британското министерство за здравство.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести