четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Првиот министер на Шкотска поднесе оставка

30639-1fae0zy

Последни вести

Алекс Салмонд, првиот министер на Шкотска и лидер на Шкотската национална партија (СНП), Алекс Салмонд попладнево поднесе оставка.

Оставката прво ја соопшти неговата партија, затоа што тој се повлекува и од функцијата лидер на СНП, а потоа ја потврди и тој самиот на специјално одржана прес-конференција.

Соопштувајќи го заминувањето од врвот на шкотската политика, Салмонд рече дека оставката ја поднесува поради поразот на референдумот за независност. Тој рече дека по заминувањето од двете функции, ќе остане во политиката само како член на шкотскиот Парламент.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести