вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Првите 180 холандски туристи пристигнаа во Охрид

115379924

Поврзани вести

На охридскиот аеродром денеска пристигнаа првите 180 туристи од земјите на Бенелукс.

Туристите од Бенелукс, особено оние од Холандија, години наназад се најбројните странски гости што доаѓаат да летуваат во Македонија.

Според Насер Хот, советник во Агенцијата за поддршка на туризмот, се очекува секоја наредна туристичка сезона да биде подобра од претходната.

– Минатата година во Македонија пристигнаа некаде околу 23 илјади туристи од земјите на Бенекулс. За оваа година најавено е најмалку десетпроцентно зголемување на таа цифра, што е потврда дека сите напори што Владата ги вложи во таа насока вродија со плод. Секоја година сме се подобри и подобри, тоа е евидентно со резултатите. Мислам дека и гостите ќе се чувствуваат подобро бидејќи и ние учиме паралелно со нив, оттаму што комплетната туристичка понуда постојано се подобрува, како организациски така и со понудените содржини, така мислам дека ги покриваме и вкусовите на најпребирливите гости, оцени Хот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести