недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Прво па машко за САД

Ghana v USA: Group G - 2014 FIFA World Cup Brazil

Последни вести

Вториот натпревар од првото коло во групата „Г”, дуелот помеѓу репрезентациите на САД и Гана, заврши со среќен триумф на претставникот на Северна Америка од 2:1.

Репрезентацијата на САД дојде во водство веќе во првата минута, со погодокот на искусниот играч за врска, Клинт Демпси.

Гана израмни во 82 минута со погодокот на Андре Ајев, но само неколку минути подоцна, во листата на стрелци се запиша централниот дефанзивец, Џон Брокс, кој влезе во игра на стратот од второто полувреме.

„Овој тим ќе се бори до последниот судиски свиреж, имаме голема амбиција, сакаме да постигнеме еден историски резултат. Добро знам дека најголемиот успех е пласман во 1/8 финалната рунда, но јас сакам да направиме најмалку уште еден чекор нанапред”, изјави селекторот на САД, Јирген Клинсман.


Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести