среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Психијатриските болници во Грција преполни

Од 2010 година многу е зголемен бројот и на пациенти кои по налог се во психијатриски установи. Во моментов, речиси 55 проценти од пациентите се примени во болница против своја волја, со интервенција на полицијата или на обвинителство.

bipolar1381787072

Последни вести

Драстичните промени во секојдневниот живот на Грците во текот на последните години имаат сериозни последици врз состојбата со менталното здравје во земјата, објави МИА.

Психијатриските болници во цела Грција се полни со пациенти со нарушена ментална состојба, додека Психијатриската болница во Атика, месечно прима по околу 200 нови пациенти.

Бројот на пациенти го надминува капацитетот на болницата за 30 проценти. Пациентите се сместени дури и по ходници. Од 2010 година многу е зголемен бројот и на пациенти кои по налог се во психијатриски установи. Во моментов, речиси 55 проценти од пациентите се примени во болница против своја волја, со интервенција на полицијата или на обвинителство.

Лекарите го поврзуваат драстичното зголемување на пациентите со финансиската криза. Пациенти кои се примени во овие институции се главно невработени, банкротирани бизнисмени или родители кои немаат средства да се грижат и да ги хранат децата.

Повеќето од нив се над 40-годишна возраст и никогаш претходно не манифестирале знаци на ментална болест. Згора на тоа, стотици бездомници исто така завршуваат во психијатриските болници со тешки ментални заболувања. Тие обично остануваат во болница кусо време и потоа се враќаат на улица без никаква медицинска нега.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести