недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ПССЕ: Политичките и етничките поделби им штетат на евроатлантските интеграции

Целта на критиките на изборите од страна на меѓународните набљудувачи не е да ја негира валидноста на резултатот. Затоа, Комисијата ги повикува сите политички партии да работат заедно, за да се надминат разликите и да учествуваат во ефективен демократски Парламент, се истакнува во декларацијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа.

500councilofeurope-630x393

Поврзани вести

Комисијата за следење на обврските на земјите членки е загрижена со одлуката на неодамна избраните членови на парламентот од главната опозициска партија СДСМ да не ги прифатат нивните мандати и да не го признае легитимитетот на претседателот избран на 27 април годинава. Комисијата воедно жали што ДУИ одлучи да ги бојкотира претседателските избори. Ова се вели во официјалната декларација на Парламентарното собрание на Советот на Европа – ПССЕ, што денеска беше усвоена во Париз.

Во декларацијата се посочува дека аспирациите на Македонскиот народ за продолжување на евроатлантските интеграции не треба да бидат оштетени, преку политичките и етничките поделби, како и со прекинот во ефективното функционирање на демократскиот Парламент.

„Целта на критиките на изборите од страна на меѓународните набљудувачи не е да ја негира валидноста на резултатот. Затоа, Комисијата ги повикува сите политички партии да работат заедно, за да се надминат разликите и да учествуваат во ефективен демократски Парламент“, се истакнува во декларацијата.

Комисијата  повторува дека Советот на Европа стои на располагање да им помогне на македонските власти да го изменат, во согласност со препораките на Венецијанската комисија, Изборниот законик и законите со кои треба строго да се регулира употребата на јавните средства во текот на изборните кампањи. Парламентот, исто така, треба да ги утврди  неопходните заштитни мерки за поделба на партијата и државата и непристрасно покривање на изборните кампањи од страна на медиумите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести