Спорт

ПСЖ без Кавани ќе го напаѓа Баер од Леверкузен

ПСЖ без Кавани ќе го напаѓа Баер од Леверкузен

Лорен Блан, тренерот на најбогатиот клуб во француската Прва лига, ПСЖ, потврди дека најскапата аквизиција во клупската историја, уругвајскиот интернационалец Единсон Кавани ќе го пропушти првиот 1/8 финален натпревар од Лигата на шампиони против германскиот бундеслигаш Баер од Леверкузен.

„Кавани ја следи програмата за рехабилитација и според проценките на клупскиот доктор, Единсон веќе следната недела ќе стартува со полесни тренинзи. Се е во најдобар ред и не очекуваме никаква компликација но Кавани нема да биде во комбинација за денешниот натпревар против Валенсиен и нема да настапи на првиот 1/8 финален натпревар од Лигата на шампиони против екипата на Баер од Леверкузен”, изјави поранешниот селектор на Франција.