недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

ПСЖ му го нанесе најтешкиот пораз на Вардар во ЛШ

vardar

Поврзани вести

Македонскиот ракометен шампион Вардар го претрпе најтешкиот пораз во групната фаза во Лигата на шампионите. Вардарци во последното коло од Ц – група се поразени на гостуваерто кај ПСЖ со 35:25 (15:12).

Поразот на „вардарци“ следеше по катастрофално лошо одиграните почетни десет минути од второто полувреме во кои ПСЖ направи серија од 7:1 во 40.минута и стигнаа до водство од девет голови 22:13 по што “црвено-црните” беа немоќни да се врати во игра.

Најефикасен во македонскиот табор беше Каречиќ со 9 гола, Прибак постигна пет, додека Дибиров заврши со четири гола. Најдобар кај ПСЖ беше голманот Патрис Аноне кој нанижа 15 одбрани, Лука Абало и Антонио Гарсија постигнаа по пет погодоци, додека Микел Хансен запиша четири гола.
Оваа победа за Французите значи освојување на 2. место во групата од каде патуваат во осминафиналето.

На 3.место ќе заврши нашиот Металург без разлика на утрешниот резултат со Барселона, а од првото место во групата во Топ 16 оди шпанската Барселона на нашиот Кире Лазаров. Четвртото место на Вардар како можни противници во осминафиналето му носи еден од гигантите, Кил, Хамбург или Веспрем.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести