Спорт

ПСЖ не може да одвои 250 милиони евра за обештетувањето на Меси

ПСЖ не може да одвои 250 милиони евра за обештетувањето на Меси

Претседателот на најбогатиот клуб во француската Прва лига, ПСЖ, Насер Ал-Келаифи, го привлече вниманието на фудбалската јавност со изјавата дека „светците” не се толку моќни за да ги осигураат и услугите на најголемата ѕвезда во дресот на каталонскиот гигант Барселона, Лионел Меси.

„Меси е фантастичен фудбалер. Пред неколку дена, во францускиот весник “Ле Екип” прочитав дека Меси ќе биде следната аквизиција на ПСЖ. Тоа е можно, само ако “Ле Екип” го плати обештетувањето за Меси, ако “Ле Екип” постигне договор околу платата на Меси и ако го донесе во Париз. Дали има и најмала шанса, големиот сон, Меси да биде дел од ПСЖ? Не, ПСЖ никогаш нема да го купи фудбалерот на Барселона. Ако немаше некаков лимит, тогаш сигурно ќе го купевме и Меси. Нема да се пресели во Париз. И ПСЖ има свој лимит, а јас сум презадоволен од тие фудбалери кои ги имам на располагање. Најдобрите фудбалери веќе го носат дресот на ПСЖ, изјави Насер Ал-Келаифи.