сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

ПСЖ се прошета низ Бастија, Лион гостува во Бордо

psg se proseta

Поврзани вести

Ниту новајлијата во елитното друштво, тимот на Бастија, не се покажа како посериозна пречка за актуелниот шампион и лидер во француската Прва лига, екипата на ПСЖ.

Избраниците на Лорен Блан одиграа уште еден совршен натпревар и без многу мака забележаа убедлива победа од 3:0.

Првиот погодок на натпреварот беше дело на шведскиот интернационалец Златан Ибрахимовиќ, а два погодока постигна репрезентативецот на Аргентина, Езекел Лавеци.

Нови три бода на своето конто запишаа и фудбалерите на Монако кои ја искористија предноста на домашниот терен и забележаа минимална победа од 2:1, над гостинскиот тим на Сошо.

Денеска ќе се одиграат последните три натпревари од новото, 28. коло од француската Прва лига, а најголема неизвесност и борба до последниот судиски свиреж се очекува на дуелот помеѓу екипите на Бордо и Олимпик од Лион.

Резултати: Бастија – ПСЖ 0:3, Генгамп – Евијан 0:1, Монако – Сошо 2:1, Нант – Ајачио 2:2, Тулуз – Римс 3:2, Валенсијен – Рен 2:1.

Денеска на програмата: Лил – Монпеље, Лориен – Сент Етјен, Бордо – Лион.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести