среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Публиката во Азербејџан воодушевена од настапот на КУД „Дримкол“

drimkolll

Последни вести

Во рамки на манифестацијата Денови на македонското културно наследство во Азербејџан, која од 9-ти до 11 ноември се одржува во градовите Баку и Агсу Културно-уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани одржа целовечерен концерт.

– КУД Дримкол во преполната сала во Агсу ја одушеви публиката со традиционални игри, изворни песни носии од различни краишта на Македонија. На концертот присуствуваа значајни личности од политичкиот свет, уметници и претставаници на Министерството за култура на Азербејџан. За прекрасниот концерт јавно на сцената се заблагодари и градоначалникот на Агсу, а два часа беа потребни за публиката по концертот да ја напушти салата, во која се сликаше со играорците на „Дримкол“, соопшти КУД од Вевчани.

Манифестацијата се одржува во престолнината Баку и во градот Агсу кој важи за културна ризница на Азербејџан.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести