понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пучиќ: Ќе се вратам во Србија кога ќе ја завршам работата во Доњецк – и затворот е за луѓе

radomir-pocuca-foto-printskrin-tv-pink-1424160361-617656

Последни вести

Поранешниот српски телевизиски водител, Радомир Бата Пучиќ, изјави денеска во живо од Украина за ТВ „Пинк“, дека ќе се врати во Србија кога ќе ја заврши работата во Доњецк, каде се бори на страната на проруските сили.

Тој на констатацијата на водителката дека му се заканува затворска казна од 10 години, затоа што заминал да се бори во Украина како доброволец, вели дека и затворот е за луѓе.

„Јас ќе се вратам во Србија и ќе ги сносам сите последници. И затворот е за луѓе. И Нелсон Мандел бил во затвор бидејќи се борел за своите права, па можам и јас“, вели Пучиќ.

Тој објасни дека во Доњецк се бори во состав на силите кои ги формирал народот и доброволците, кои се дојдени од Русија и Србија, и како што рекол, народот кој се организирал во составот на Република српска Краина, каде од мнозинство станале малцинство.

radomir-pocuca-foto-printskrin-tv-pink-1424160562-617655

„Тие си го бараат своето право на култура и сите права кои украинската влада им ги одзела, како што и тоа се случи во Хрватска кога Србите беа прогласени за малцинство“, објаснува Пучиќ.

Исто така, Пучиќ, објасни дека начинот на кој заминал да се бори на истокот од Украина е дека тоа го направил преку извесен „Никола“ преку кој дошол во Москва каде се поврзал со руските доброволци.

На прашањето од водителката колку ги има, мислејќи на српските доброволци на истокот од Украина, Пучиќ рекол само „доволно“ и се насмеал. Тој додал дека се наоѓа на местото каде некогаш бил формиран Српскиот хусарски полк. Пучиќ додал дека тоа е место каде во 1723 година била формирана српската држава.

Најчитани вести