среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 0

Пучистите од Турција без обвинение до 30 дена во притвор

133261040

Последни вести

Осомничените за обид за воен удар во Турција во периодот на вонредна состојба, можат до 30 дена да останат во притвор без да се подигне обвинение против нив.

Осомничените ќе можат да бидат 30 дена во притвор пред да бидат изведени пред судија, кој потоа ќе одлучува дали ќе ги задржи во притвор или не, пренесува МИА.

Турскиот Парламент на 21 јули официјално го поддржа воведувањето на тримесечна вонредна состојба. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган наведе дека вонредната состојба ќе им овозможи на властите брзо и ефикасно да дејствуваат и да се справат со приврзаниците на пучот.

Најчитани вести