вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Пукања во атомска централа во Велика Британија

332549_kozloduy02afpfoto-dimitar-dilkoff_f

Последни вести

Нови напукнувања се откриени во еден од реакторите на нуклеарната електрана Хантерстон Б, во британски Ајршир.

Операторот со електраната, компанијата ЕДФ енерџи, инсистира дека појавата со пукнатините била очекувана со стареењето на централата, но тоа не ја загрозува работата на реакторите.

Противниците на употребата на атомската енергија укажуваат на потенцијален проблем со слични реактори ширум Велика Британија.

Пукнатините се откриени во текот на рутинска инспекција во август. Истите зафатиле две од околу три илјади графитни цигли во реакторот број четири во Хантерстон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести