сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Пукање во гимназија во Келн, училиштето е евакуирано

keln

Последни вести

Во една гимназија во Келн денеска можеше да слушне пукање, а полицијата ја евакуирала зградата, јавуваат германските медиуми. Како што е соопштено, се трага за едно триесетгодишно момче во црна кожена јакна.

Германија е чувствителна на вакви ситуации кои можат да се претворат во крвопролевање, посебно по масакрот во гимназијата Гутенберг во Ерфурт. Во неа пред десет години масакрот го изврши поранешен ученик на тоа школо кога уби 16 ученици, наставници, секретарката и полицајците.

Иако полицијата се уште не ги потврдила информациите за пукањето во гимназијата во Келн, медиумите јавуваат дека постојат индиции дека во зградата се уште се наоѓа вооружениот ученик.

Во разрешувањето на овој случај, ангажирана е специјална единица на германската полиција која добива воздушна техничка поддршка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести