Свет

Путин: Околу 7.000 борци од поранешните советски држави се борат на страната на ИД

Путин: Околу 7.000 борци од поранешните советски држави се борат на страната на ИД

Во Сирија има околу 7.000 странски терористи кои пристигнале од Русија и од поранешните советски држави со цел да им се придружат на џихадистите од Исламска Држава – ИД. Изјави претседателот на Русија Владимир Путин, пред претседателите на тие држави во Казахстан.

Се проценува дека има околу 5.000 до 7.000 борци од Русија и поранешните советски републики кои се борат за ИД. Ние со сигурност неможеме да им дозволиме да го искористат искуството што го стекнуваат во Сирија на домашно тло, изјави Путин, пренесува „Раша тудеј“.

Путин имаше свое обраќање…