недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин: Ако сакам Киев можам да го освојам за две недели

Италијанскиот весник Република објави дека Путин на Жозе Мануел Барозо му рекол: - Кога би сакал, би можел да го освојам Киев за две недели.

putin

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин во телефонски разговор со шефот на ЕК во заминување, рекол дека би можел да го освои Киев за две недели, објави МИА

Италијанскиот весник Република пшува дека Путин на Жозе Мануел Барозо му рекол: – Кога би сакал, би можел да го освојам Киев за две недели.

Рускиот претседател според Хафингтон пост, бил „исто така воинствено расположен“ кога неодамна новинар на Би-Би-Си го запрашал „дали жали заради убивањата во Украина“.

Путин на тоа одговорил дека ескалацијата на активностите на проруските сили предизвикана е со фактот дека „украинските трупи спроведуваат опсада врз цивилни региони и директно пукаат врз станбени квартови што за жал, многу држави не сакаат тоа да го регистрираат“. Путин, според весникот „воочливо налутено“ го прекинал својот преведувач во еден момент и продолжил да зборува на англиски.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести