среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин: Да не се дозволи со Крим да владејат криминалци

vladimir-putin

Поврзани вести

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска ја повика Федералната служба за безбедност да спречи на власт во Крим да се уфрлат радикални лица со криминално минато.

„Посебно внимание молам да посветите на формирањето територијалните одреди на ФСБ на Крим и во Севастопољ. Пред нив ќе биде задача и да спречат во структурите на власта да се уфрлат лица со криминално минато, претставници на радикални и есктремни струи, оние што ќе попречат нормален развој на Крим и Севастопољ“, нагласи Путин на седница на колегиумот на ФСБ.

Тој апелираше ФСБ да активира спречување перење незаконски остварени приходи и против корупцијата. Путин ги повика и активно да ги искористат граѓаните кои се подготвени да помогнат во таа работа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести