сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Путин: Да се преземат максимални мерки за безбедност по нападот во Волгоград

Портпаролот на федералната полиција Владимир Колесников изјави дека мерките на безбедност ќе бидат зголемени на железничките станици и на аеродромите.

RUSSIA-POLITICS-PUTIN

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Пурин им нареди на безбедносните сили да ги преземат сите неопходни безбедносни мерки по бомбашкиот напад на железничката станица во Волгоград во која 18 лица се убиени, а 50 се повредени.Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков изјави дека Путин добил итни извештаи од безбедносните служби за овој напад кој Националниот истражен комитет го карактеризираше како тероризам.

Путин и нареди на Владата, а посебно на Министерството за вонредни ситуации и здравје како и на гувернерот на волгоградската област да преземат се, повредените во нападот да ја добијат сета неопходна помош, јави агенцијата Итар Тас.

Портпаролот на федералната полиција Владимир Колесников изјави дека мерките на безбедност ќе бидат зголемени на железничките станици и на аеродромите.

Агенциите јавија дека меѓу загинатите има и еден полицаец, а меѓу повредените има и деветгодишно дете. Извештаите за бројот на жртвите се различни, но бројката се движи од 13 до 18, а на повредените од 37 до 50.

Ова е напад со најголем број на жртви од јануари 2011 година кога на аеродромот во Москва беа убиени 37 лица.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести