вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Путин до Меркел: Украина е на раб на граѓанска војна

И покрај разликите во толкувањето на актуелните случувања во фокусот на разговорите биле и подготовките за состанок на 17 април во Женева, соопшти Канцеларијата на германската канцеларка, пренесува Ројтерс.

putin

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин ја предупредил германската канцеларка Ангела Меркел дека ескалацијата на судирите во Украина би ја довеле земјата на раб на граѓанска војна, соопшти прес службата на Кремљ.

Сериозната ескалација на конфликтот во суштина ја доведе земјата на раб на граѓанска војна, наведено е во соопштението на Кремљ.Телефонскиот разговор меѓу Путин и Меркел бил на иницијатива на Берлин, пренесува АФП.

Меркел и Путин го потенцирале значењето од суштински разговори на САД, ЕУ, Русија и Украина во Женева.

И покрај разликите во толкувањето на актуелните случувања во фокусот на разговорите биле и подготовките за состанок на 17 април во Женева, соопшти Канцеларијата на германската канцеларка, пренесува Ројтерс.

Изразена е надежта дека на средбата во Женева ќе се успее да се даде јасен сигнал со кој ќе се придонесе во приведување на ситуацијата во Украина на мирен колосек, наведено е во Кремљ.

Путин исто така потсети на важноста на стабилизирање на економијата на Украина и сигурност во испораките и транзитот на рускиот природен гас во Европа, за кој се говори во писмото на лидерите на европските земји на 10 април.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести