четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Путин до Обама: Санкциите кон Москва се контрапродуктивни

Во соопштението на руската Влада по телефонскиот разговор на двајцата лидери, се наведува дека разликите во нивните ставови и натаму се големи, но двајцата ја истакнале потребата од воспоставување моментален и одржлив прекин на огнот на истокот на Украина.

обама-путин

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин му рекол денеска на американскиот претседател Барак Обама дека санкциите наметнати на Москва поради украинската криза се контрапродуктивни и дека сегашната ситуација не е во интерес ниту на Русија, ниту на САД.

Во соопштението на руската Влада по телефонскиот разговор на двајцата лидери, се наведува дека разликите во нивните ставови и натаму се големи, но двајцата ја истакнале потребата од воспоставување моментален и одржлив прекин на огнот на истокот на Украина.

Белата куќа во Вашингтон објави дека во телефонскиот разговор Обама изразил загриженост поради тоа што Русија поддржува проруски сили на истокот на Украина.

Двајцата претседатели се согласиле да ги остават отворени каналите за комуникација кога во прашање се случувањата во Украина.

Ова е прв нивен разговор откако на 17 јули малезискиот авион е соборен над истокот на Украина.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести