петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 0

Путин: Формирана руска Национална гарда за борба против тероризмот

Русија формира Национална гарда за борба против тероризмот и организираниот криминал, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин, цитиран од ТАСС.

107841450

Поврзани вести

– Одлуката е донесена, формиравме нов федерален орган на извршната власт, рече Путин на средбата со началниците на службите за безбедност.

Според него, Националната гарда се формира на темелите на војските на Министерството за внатрешни работи.

За директор на Федералната служба на војските на Националната гарда е назначен Виктор Золотов, се наведува во декретот на претседателот, што е објавен на сајтот на Кремљ.

Путин додаде дека службата за контрола на наркотици и миграциската служба во иднина ќе му бидат потчинети на Министерството за внатрешни работи.

Најчитани вести