Свет

Путин ги наградува ранетите и заробените новинари кои известуваа од Украина

Путин ги наградува ранетите и заробените новинари кои известуваа од Украина

Рускиот претседател, Владимир Путин, потпиша декрет за доделување на Ордени за храброст на рускиот новинар од ТВ станицата „Раша тудеј“ кој беше ранет во Украина, како и на двајцата новинари од „ЛајфЊуз“ кои беа заробени.

Нагарадата ќе ја добијат Фјодор Завалејков, кој беше ранет на 9 мај во Маријупољ, како и Олег Сидјакин и Марат Саиченко кои беа заробени на 18 мај во Краматорск.

Тројцата новинари во моментов се во Русија.

Завалејко откога е ранет, па се досега е двапати опериран.

Сидјакин и Саиченко, пак, беа уапсени од украинските власти по сомневање дека им помагале на проруските сепаратисти во Источна Украина. Тие се ослободени на 25 мај и депортирани во Чеченија.