среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин ги наградува ранетите и заробените новинари кои известуваа од Украина

Рускиот претседател, Владимир Путин, потпиша декрет за доделување на Ордени за храброст на рускиот новинар од ТВ станицата „Раша тудеј“ кој беше ранет во Украина, како и на двајцата новинари од „ЛајфЊуз“ кои беа заробени.

yes-putin-is-the-most-powerful-person-in-the-world--and-he-has-been-for-years

Поврзани вести

Рускиот претседател, Владимир Путин, потпиша декрет за доделување на Ордени за храброст на рускиот новинар од ТВ станицата „Раша тудеј“ кој беше ранет во Украина, како и на двајцата новинари од „ЛајфЊуз“ кои беа заробени.

Нагарадата ќе ја добијат Фјодор Завалејков, кој беше ранет на 9 мај во Маријупољ, како и Олег Сидјакин и Марат Саиченко кои беа заробени на 18 мај во Краматорск.

Тројцата новинари во моментов се во Русија.

Завалејко откога е ранет, па се досега е двапати опериран.

Сидјакин и Саиченко, пак, беа уапсени од украинските власти по сомневање дека им помагале на проруските сепаратисти во Источна Украина. Тие се ослободени на 25 мај и депортирани во Чеченија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести