среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 9

Путин го информираше Обама за повлекувањето на руските војници од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин го информираше претседателот на САД Барак Обама за одлуката да започне повлекувањето на руските војници од Сирија.

sirija-putin-obama

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин го информираше претседателот на САД Барак Обама за одлуката да започне повлекувањето на руските војници од Сирија, соопшти вчера прес-службата на Кремљ, пренесува MИА, повикувајќи се на БТА.

– Рускиот претседател информираше дека откако биле исполнети основните задачи дадени на руските вооружени сили за борба против меѓународниот тероризам, е одлучено од Сирија да се повлече најголемиот дел од воздухопловната група на руските Воздушно-вселенски сили, се вели во соопштението.

Во неа се нагласува дека „тоа несомнено ќе послужи како добар сигнал за сите завојувани страни и ќе создаде услови за почеток на вистински мировен процес“.

Најчитани вести