Свет

Путин го спасува Јанукович во новиот документарец за Крим

Путин го спасува Јанукович во новиот документарец за Крим

Телевизискиот канал Русија-1 најави синоќа дека наскоро ќе емитува филм под наслов „Крим. Пат кон Татковината“, во кој рускиот претседател Владимир Путин зборува за тоа како е извршена операцијата за враќање на тој дел од полуостровот во состав на Русија, пренесоа руски медиуми.

– Ги повикав во Кремљ раководителите на нашите специјални служби, МО, и им дадов задача да го спасат животот на претседателот на Украина (Виктор Јанукович) бидејќи него би го убиле, вели Путин.

– Беше поставено автоматско оружје со голем калибар за да нема многу зборување. Се подготвувавме да го извлечеме директно од Доњецк…Тоа беше меѓу 22 и 23 февруари 2014 година. Завршивме околу седум часот наутро. На крајот реков – Принудени сме да почнеме активности за враќање на Крим во состав на Русија, вели Путин.

На екранот за време на емитувањето на делот се појави „кајрон“ на кој пишува дека филмот наскоро ќе биде емитуван, јавуваат руски медиуми.