петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Путин и Меркел разговараа за украинскиот долг за гас

Новата рунда на трилатерални договори Европската Унија, Русја и Украина за проблемите насобрани во украинскиот долг за гас ќе започне денеска наместо вчера навечер, соопшти Европската комисија.

merkel

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин и германската канцеларка Ангела Меркел разговараа преку телефон за украинскиот долг на Русија за природен гас, соопшти прес службата на Кремљ.

Путин нагласи дека и покрај сите потешкотии, руската страна ги продолжува разговорите за проблемот со гасот врз база на конструктивниот став и со цел постигнување на договор корисен за двете страни.

Новата рунда на трилатерални договори Европската Унија, Русја и Украина за проблемите насобрани во украинскиот долг за гас ќе започне денеска наместо вчера навечер, соопшти Европската комисија.

Преговорите беа одложени поради доцнење на руската делегација која ја предводи министерот за енергетика Александар Новак, се наведува во соопштението на ЕК.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести