недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин и се заканува на Хрватска дека ќе ја сопре испораката на гас поради Украина

Во кабинетот на премиерот на Хрватска наведуваат дека писмото детално ќе биде проучено, пренесуваат хрватските медиуми.

z2209d21   ZAGREB 22.09.2011  POGLED-Zoran Milanoviæ snimio  Denis Lovrovic

Поврзани вести

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ доби писмо од рускиот претседател Владимир Путин со кое го предупредува дека Русија потполно или делумно ќе ја прекине испораката на гас преку Укарина, доколку оваа земја и понатаму не го плаќа овој енергенс.

Во кабинетот на премиерот на Хрватска наведуваат дека писмото детално ќе биде проучено, пренесуваат хрватските медиуми. Ова писмо е упатено до лидерите на 18 европски земји, кои рускиот гас го добиваат преку Украина.

Путин ги предупредува лидерите на 18 европски земји дека нивните потрошувачи ќе бидат во голема опасност доколку Украина продолжи со неплаќањето и ги повикува на итно решавање на ситуацијата со Киев.

Тој напоменува дека Русија во последните четири години со пониски цени на гасот и простување на казните за неплаќање на сметките ја субвенционира украинската економија со 35 милијарди долари и предупредува дека веќе не може така да се работи.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести