Свет

Путин им наредил на војниците да се вратат во воените бази

Путин им наредил на војниците да се вратат во воените бази

Рускиот претседател Владимир Путин им наредил на војниците, кои учествувале во воените вежби оваа недела, да се вратат во воена база, рекол портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Вонредната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации ја посвети кризата во Украина, трета во последните четири дена, заврши и овој пат без конкретни резултати, одразувајќи ја длабоката поделеност меѓу САД и другите западни земји, од една и Русија на друга страна.

Претходно, САД поради кризата во Украина, ги запреа сите заеднички активности со руската војска, вклучувајќи ги воените вежби и планираните конференции.

Руските сили ја презеле контролата над граничниот премин, од украинска страна, кој ја повикува Русија и Крим преку траект, со кој што почнале да превезуваат камиони полни со војници.

Висок претставник од Крим изјавил дека трите украински административни центри изразиле подготвеност да се приклучат кон Автономната република Крим, доколку и нивната автономија да биде предмет на референдум.