понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Путин им наредил на војниците да се вратат во воените бази

RUSSIA-POLITICS-PUTIN

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин им наредил на војниците, кои учествувале во воените вежби оваа недела, да се вратат во воена база, рекол портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Вонредната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации ја посвети кризата во Украина, трета во последните четири дена, заврши и овој пат без конкретни резултати, одразувајќи ја длабоката поделеност меѓу САД и другите западни земји, од една и Русија на друга страна.

Претходно, САД поради кризата во Украина, ги запреа сите заеднички активности со руската војска, вклучувајќи ги воените вежби и планираните конференции.

Руските сили ја презеле контролата над граничниот премин, од украинска страна, кој ја повикува Русија и Крим преку траект, со кој што почнале да превезуваат камиони полни со војници.

Висок претставник од Крим изјавил дека трите украински административни центри изразиле подготвеност да се приклучат кон Автономната република Крим, доколку и нивната автономија да биде предмет на референдум.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести