вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Путин: Интернетот е проект на ЦИА

На форум за медиуми во Санкт Петербург, Путин истакна дека интернетот продолжува да се развива како проект на ЦИА, но дека Русија треба да продолжи да се бори за своите онлајн интереси.

download (1)

Поврзани вести

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека интернетот првично бил проект на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА).

На форум за медиуми во Санкт Петербург, Путин истакна дека интернетот продолжува да се развива како проект на ЦИА, но дека Русија треба да продолжи да се бори за своите онлајн интереси.

Рускиот Парламент претходно изгласа закон со кој се бара социјалните мрежи да имаат сервери во Русија и да се чуваат информациите на корисниците најмалку половина година. Бизнисмените блиски до Путин, сега ја контролираат најголемата руска социјална мрежа „ВКонтакте“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести