недела, 23 јули 2017  |  Вести денес: 52

Путин изрази сочувство до Ердоган поради нападот во Истанбул

Тешко ми е да си замислам поцинично злосторство од убиството на цивили во екот на празнувањето на Новата година. За терористите сепак целосно се туѓи правилата на човечкиот морал, нагласи Путин во телеграмата со сочувство.

путин

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин му изрази сочувство на шефот на турската држава Реџеп Таип Ердоган во врска со убиството на турски и странски државјани за време на терористичкиот напад во синоќа во ноќен клуб во Истанбул, соопшти прес службата на Кремљ.

– Тешко ми е да си замислам поцинично злосторство од убиството на цивили во екот на празнувањето на Новата година. За терористите сепак целосно се туѓи правилата на човечкиот морал. Наша заедничка должност е да пружиме одлучен отпор на терористичката агресија, нагласи Путин во телеграмата со сочувство.

Тој потврди дека во борбата со тоа зло Русија останува надежен партнер на Турција.

Путин  изрази сочувство кон роднините и блиските на загинатите и им посака побрзо закрепнување ранетите.

Најчитани вести