сабота, 22 јули 2017  |  Вести денес: 46

Путин морал да и’ се извини на Меркел, еве зошто

Рускиот претседател Владимир Путин во интервју за германски „Билд“ призна дека во една приика морал да и’ се извини на германската канцеларка Ангела Меркел, за која рече дека е мошне искрена личност кон која се однесува со почит, пренесува „Танјуг“.

putin

Последни вести

Рускиот претседател Владимир Путин во интервју за германски „Билд“ призна дека во една приика морал да и’ се извини на германската канцеларка Ангела Меркел, за која рече дека е мошне искрена личност кон која се однесува со почит, пренесува „Танјуг“.

Како што посочи рускиот претседател, се’ се случило во 2007-мата година кога на еден од билатералните состаноци со Меркел го земал и неговото куче Кони. Но, се испоставило дека канцеларката се плаши од кучиња.

putin-merkel-kuce

Тој вели дека во тоа време не знаел за тоа.

Незнаев ништо за тоа. Напротив, сакав да направам нешто пријатно кога ја запознав со моето куче. Пoтоа, објаснив се и се извинив, изјави Путин.

putin-merkel-kuce-2

Тој рече дека е убеден дека германската канцеларка е искрена личност која има визија за решавање на разни проблеми, меѓу кои и за конфликтот во Украина.

Верувам дека нивото на доверба меѓу нас е мошне високо, наведе тој.

Најчитани вести