четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Путин ја укина државната новинска агенција „РИА Новости“

Рускиот претседател Владимир Путин ја укина државната новинска агенција „РИА Новости“ и основа нова – „Русија денес“.

putin-botoks

Поврзани вести

Во соопштението објавено на сајтот на Кремљ се вели дека основна задача за новата агенција ќе биде да известува за државната политика на Руската федерација во странство и животот во Русија.

Со истиот указ, на новата Меѓународна информативна агенција „Русија денес“ и припаѓа во сопственост и радиото „Глас на Русија“, а редакцијата на весникот „Росискаја газета“ се реорганизира и на нив им се припојува магазинот „Родина.“

Генералниот директор ќе го именува и разрешува претседателот на Руската федерација. За прв директор на новата агенција Путин го назначи Дмитриј Кисјелов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести