сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Путин: Јанукович ја предаде својата власт и немаше шанси за реизбор

putin janukovic

Поврзани вести

Виктор Јанукович немал шанса за реизбор како претседател и практично ја предал доброволно својата власт на 21 февруари, смета рускиот претседател Владимир Путин, пренесе „РИА Новости“.

„Би сакал да дознаам зошто се дојде до тука, тој доброволно ја предаде целата власт и сметам и сум му кажал, дека тој нема никакви шанси за реизбор. И сите се согласуваат со тоа. Сите мои колеги со кои сум разговарал. Зошто би било потребно да се занимава со незаконски, неуставни активности и да ја фрли земјата во хаос? Јанукович со посредство на тројца министри за надворешни работи од европски земји Полска, Германија и Франција, во присуство на мојот претставник Владимир Лукијан, го потпиша со опозицијата тогаш, на 21 февруари, договор со што практично ја предаде власта“, изјави Путин.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести