петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 49

Путин кандидат за Нобеловата награда за мир

putin1

Поврзани вести

Рускиот претседател, Владимир Путин, е кандидиран за Нобеловата награда за мир, соопшти денеска претседателот на Нобеловиот институт во Осло, Гејр Лундестад.

За овогодишната награда претендираат рекорден број кандидати, вкупно278 поединци и организации, а меѓу предложените се папата Франциско и поранешниот службеник на американската Национална агенција за безбедност, Едвард Сноуден.

Потесната листа на кандидати ќе биде направена до крајот на мај, гласањето за добитник на наградата ќе биде во рамки на Нобеловиот комитет во октомври, а доделувањето ќе биде во декември.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести