недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Путин: Киев ќе сноси последици поради акциите против народот

putin

Поврзани вести

Властите во Киев ќе сносат последици вклучително и во односите со Русија заради акциите против народот на Украина, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

– Тоа не е остра фаза, тоа е казнена операција која ќе има последици за луѓето кои ги преземаат тие одлуки како и за меѓународните доноси, изјави Путин на форум во Санкт Петербург.

– Ако навистина сегашниот режим во Киев почнал да ја употребува армијата против населението во државата, тогаш тоа е многу сериозно злосторство, додаде Путин.

Додаде дека и „легитимниот претседател на Украина Виктор Јанукович“ не си дозволил да ја испрати армијата против демонстрантите во Киев и покрај тоа што имал право за тоа.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести