четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Путин ќе одговара на 2 милиони прашања од руските граѓани

Ова ќе биде 12. пат Путин преку телевизија да одговара на прашања на руските граѓани.

putin

Поврзани вести

Два милиони прашања му се упатени на претседателот на Русија, Владимир Путин, кој на пладе по московско време, а во 14 часот во земјава, ќе одржи годишна телевизиска сесија на која ќе одговара на прашања од граѓаните.

Во фокус на вниманието, според представникот на Кремљ, Димирриј Песков, ќе биде Крим како и домашни општествени прашања.

Ова ќе биде 12. пат Путин преку телевизија да одговара на прашања на руските граѓани.

Минатата година, Путин одговараше на прашањата 4 часа и 48 минути. Должината на денешното обраќање ќе зависи од Путин, од тоа колку прашања ќе бидат поставени, а извесно е дека ќе трае неколку часа, пренесува руската агенција Итар- Тас.

Според официјални извори, годинава многу граѓани кои се јавиле, изразиле поддршка за шефот на државата, по повод ситуацијата во Крим и Украина.

Годинава граѓаните ќе може да му се обратат на Путин телефонски, како и преку видео. Исто така, овој пат и жителите на Крим и Севастопољ ќе може да му постават прашање на Путин и за нив е отворена посебна телефонска линија на која ќе може бесплатно да зборуваат.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести